Hoşgeldin, ziyaretçi [ Hesap Oluştur | Giriş YapRSS Feed  | 

Linux konsol – ara bul sil

| Bash Programlama, Linux | Ekim 11, 2014

Linux kullananlar en çok ihtiyaç duyduğu aram işlemleri detaylı kullanımları ile çok büyük işler yapılabilir.  Linux konsol işlemlerinde  pek çok komnutu aynı anda kullanabilme gibi kolaylıkda vardır. Öreneğin x uzamtılı dosyaları bul ve sil gibi. x uzantılı dosyaları bul ama silmeden benden onay al gibi parametreler ekleneyibilisiniz. Ya da çok kullanıcılı bir sunucuda kullanıcıların dosyalarını aratarak zararlı içerikleri tespit etme işmelelrşi de yapmak mümkün

Mesela sunucuda çok fazla bak uzantıntılı dosyalar olduğunu düşünelim. Bu komut ile bütün sunucuyu taratabilir veya belirli birnımu mesela /home dizinini araştırabiliriz.

find /home -type -f -name “*.bak” -exec rm -f {} \;

Bu komt dizisinde file türünde dosyaları /home alanında arattık.  bulunan dosyalara uygulanacak işlemi –exec bölümünde belirledik rm -f ile bulunan dosyaalrı sil dedik.

find /home -type -f -name “*.bak” -exec rm -i {} \;

Bu komıt serisinde bulunan dosyaları silmeden önce onay istemesini istedik. Komutlarda aramma işlemini dosyalar üzerinde yaptık –type lanında -d diyerek arama işlemlerini klsörler üzerinde de kullanabilirsiniz.

Share

Etiket Yok

Görüntülenmedi

  

Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için giriş yapmalısınız